Sentemo

Blog firmowy »

Co naprawdę oznacza BRIC? cz. 2

Aby pokazać obecną sytuację na rynku, Jeff Hochman zaprezentował 5 kluczowych wniosków, które warto wziąc pod uwagę podejmując obecnie decyzje inwestycyjne.

  1. USA weszły w Secular Bull Market, który rozpoczął się w 2009 roku.
    Jednakże po 5 bardzo mocnych latach możemy trafić na korektę i duże obroty akcjami w 2014, ponieważ inwestorzy będą chcieli zrealizować zyski wypracowane w 2013 roku. Korekta 5 - 10% wyjdzie rynkowi na dobre i spowoduje bardzo dużą okazję do zakupów w 2015 roku. Korekty tej spodziewać należy się w pierwszym kwartale.
  2. Jednym z największych ryzyk w najbliższych 12 miesiącach jest brak światowego wzrostu zarobków.
  3. Dominacja mechanizmu Risk On/Off (http://www.investopedia.com/terms/r/risk-on-risk-off.asp) coraz wyraźniej przemija co powoduje dużo więcej wyzwań w poszukiwaniu “czystych” okazji inwestycyjnych na rynku akcji.
  4. Branże, które wyraźnie przodują na rynku pozostaną nimi w 2014 w stosunkudo 2013, a są to finanse, produkty luksusowe, ochrona zdrowia i w pewnych obszarach produkcja. Aczkolwiek w innych sektorach także mogą pojawić się potencjalni kandydaci na liderów.
  5. Stopy zwrotu z depozytów krótkoterminowych (do 1 roku) pozostaną na niskim poziomie w 2014 roku.

Następnie zobaczyliśmy szereg slajdów z wykresami potwierdzającymi powyższe, a także takie, które pokazały, że inwestorzy dostrzegli szansę w związku z Secular Bull Market, co w długiej perspektywie daje możliwość uzyskania znacznych zysków.

Wg niego prawdziwą definicją Bull Market jest to, czy więcej akcji rośnie niż spada, a właśnie tak dzieje się obecnie na rynku amerykańskim.

Jeżeli chodzi o inwestowanie długoterminowe, to Jeff pokazał na przykładzie indesku S&P 500, iż w długim terminie (10 lat) szanse na uzyskanie satysfakcjonujących zysków bardzo wzrastają.

Pół żartem, pół serio zdradził także prawdziwy sekret inwestowania: żyć wystarczająco długo :)

Duże wrażenie zrobiło na nas kilkukrotne stwierdzenie Hochmana, iż tak naprawdę najbardziej wybitni specjaliści od wybierania spółek do portfela, dochodzą do 60% trafnych decyzji. Prawdziwą sztuką jest to, co się dzieje z pozostałymi 40%. Zwracał on uwagę na to, że zawsze na rynku jest niewiadoma tego, co się wydarzy, aczkolwiek trzeba śledzić trendy i dane, aby zwiększać swoje szanse i nie inwestować w aktywa, gdzie szanse straty są bardzo wysokie.

Było także trochę o tym co napędza rynek, czyli rynku kredytowym, a tu dane są pozytywne. W przeciwieństwie do gorącego ostatnio tematu Bitcoin, który wg Jeff’a jest zwykłą bańką i z pewnością pęknie w 2014 roku.

Ciekawostką była informacja, iż Fidelity od pewnego czasu pracuje na nowym systemie, który oprócz pomocy w budowie portfeli, przede wszystkim miał za zadanie poprawic i usprawnić komunikację, gdyż to właśnie ten element jest kluczowy w prowadzeniu biznesu inwestycyjnego. Kto by pomyślał ;)

Trzy slajdy, nawiązujące do polskiego rynku, zrobiły na nas takie wrażenie, że zdecydowaliśmy się dołączyć je do naszych szkoleń. Będziecie mogli zobaczyć je niebawem na Echo bądź Akademii Biznesu Sentemo.  

Podsumowując prezentacja pokazała ewidentnie, że jest to bardzo dobry moment na powrót na rynek, dla tych co są jeszcze poza nim, a przewidywana korekta na poziomie 5-10% ma być sygnałem dla inwestorów nie do sprzedaży, a do kupna właśnie, ponieważ rynek raczej potwierdzi to, iż rok 2013 był fazą przełomową i wzrosty przed nami.

P.S. Co naprawdę oznacza BRIC (Brazylia-Rosja-Indie-Chiny)?

Na pytanie jednego z uczestników czy jest to obszar godny uwagi Hochman odpowiedział, iż każdy z tych rynków ma swoją dynamikę i łączenie wcale nie jest dobrym pomysłem, aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że takie nazwy jak BRIC są atrakcyjne i przyciągają uwagę, jednakże nie wnoszą do portfela większej wartości. W skrócie - rynki wschodzące/rozwijające się, jak najbardziej tak, zestawy jak BRIC, raczej nie.

Co do nazwy, to przytoczył on inny sposób rozszyfrowania skrótu BRIC:
B - Bloody (cholernie)
R - Ridiculous (idiotyczny)
I - Investing (inwestycyjny)
C - Concept (koncepcja, koncept)

;-)

 
29 01
Paweł
Mazur
(O autorze wpisu) W Sentemo zajmuję się zarządzaniem sprzedażą. Odpowiadam także za Instytut Rozwoju Sentemo. Lubię się rozwijać i pomagać rozwijać się innym.