Sentemo

Blog firmowy »

Co naprawdę oznacza BRIC? cz. 1

20. stycznia 2014 roku, w hotelu Bristol w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce konferencja zorganizowana przez Fidelity Worldwide Investment pod nazwą “Outlook 2014”

Fidelity to jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie, która zarządza aktywami o łącznej wartości ponad 250 mld dolarów i kiedy organizuje spotkanie, na którym podzieli się swoimi prognozami na najbliższy rok mamy gwarancję dwóch rzeczy: wysokiej jakości treści wspartych ciekawymi analizami oraz ciekawostek z rynków na całym świecie, które często dla zwykłego inwestora są trudno dostępne. 

W grupie ok. stu gości, mających okazję i przyjemność wysłuchać wykładów prelegentów z Fidelity, nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli Sentemo. 

Od początku działalności firmy, czyli ponad 40 lat, hasłem Fidelity, w odniesieniu do inwestycji, jest podkreślanie wagi samodzielnego gromadzenia odpowiednich danych. Zasięg geograficzny i technologiczny pozwala zatrudnionym tam profesjonalistom ds. inwestycji na stały dostęp do zgromadzonych informacji i to było widać od początku prezentacji. Dużo danych, analiz i ciekawych wniosków, które pokazują jasno, że inwestorzy coraz chętniej wracają na rynek.

Panel ten prowadziła Katarzyna Kiladis, Investment Director, która pokazała kilka ciekawych danych z rynku globalnego: 

1) wzrost światowego PKB (produkt krajowy brutto) zdecydowanie przyspiesza
2) gospodarka USA rośnie systematycznie wspeirana poprawą konsumpcji i wzrostem sprzedaży domów
3) dobre prognozy wzrostu europejskiego PKB, gdzie główny wpływ na dynamikę będzie miała gospodarka Niemiec
4) spodziewać się można dalszej ekspansji Chin i Japonii, gdzie widać dodatkowo także silny wzrost eksportu. 

Bardzo ciekawie wyglądały badania prezesów spółek na całym świecie w zakresie ich przekonania o tym czy ich firmy będą rosły w 2014 roku.
8 na 10 pytanych szefów odpowiedziało, że są dość bądź bardzo przekonani o tym, że ich biznesy urosną w bieżącym roku. 

Tak duży optymizm pozwala sądzić, że ich skłonność do inwestowania będzie także większa, co będzie miało pozytywny wpływ na rynki. 

Najważniejsze wnioski z tego wystąpienia to: 

 • 5 lat od światowego kryzysu finansowego są silne dowody potwierdzające fakt synchronicznego globalnego ożywienia 
 • kontynuacja globalnego ożywienia cen nieruchomości 
 • pewność konsumentów i firm na całym świecie stale wzrasta
 • odrodzenie sektora produkcyjnego, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, powoduje wzrost oczekiwań dotyczących tworzenia miejsc pracy
 • jednakże, w dalszym ciągu czekamy na zamianę ról pomiędzy rządami, które są obecnie wielkimi kredytobiorcami, a firmami, które są obecnie bardzo oszczędne :) 

Na koniec Pani Kiladis podzieliła się z nami czterema najbardziej atrakcyjnymi, według Fidelity, tematami, w które warto inwestować, co oni także czynią. 

 1. Olej i gaz łupkowy
  Obecnie fenomen, przede wszystkim w Północnej Ameryce ze względu na tamtejsze uwarunkowania geologiczne, przyjazne rozwiązania prawne i duże poparcie społeczne.
  W wydobyciu gazu łupkowego upartuje się drogi do odrodzenia industrialnego, co także zostało zobrazowane ciekawymi danymi. 
 2. Re-shoring
  Od 20 lat w biznesie bardzo często mówiło się, że jeżeli chcesz mieć zyski, musisz przenieść produkcję do Azji. Ale to już przeszłość. Obecnie często produkcja w USA jest bardziej opłacalna niż za Wielkim Murem. Związane jest to głównie ze znacznym spadkiem kosztów pracy w Stanach. Takie marki jak Emerson, GE, Google czy Lenovo albo już przeniosły, albo za chwilę przeniosą zakłady produkcyjne do USA.
  Z kolei GlaxoSmithKline zapowiedziało, iż planuje zainwestować 500 mln funtów w nowe zakłady w Wielkiej Brytanii. 
 3. Disruptive technologies (innovations)
  Doskonałym przykładem takich innowacji jest iPad. Słynne 1000 utworów w Twojej kieszeni, to coś co całkowicie odmieniło rynek, a w zasadzie wykreowało nowy.
  Produkty i usługi tego typu mogą całkowicie zrewolucjonizować branżę.
  Kluczowym dla sukcesu w inwestycji w tym obszarze jest wybieranie faktycznych innowacji i unikanie produktów, którym nie uda się przebić. Trudne, ale warto, bo premie możliwe do uzyskania są bardzo atrakcyjne.
  Przykładem jest tutaj Big Data, gdzie skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (ang. CAGR) szacowany jest na 32% dla najbliższych pięciu lat. 
 4. Trendy związane z demografią
  3 główne trendy
  - wzrost populacji
  - wzrost klasy średniej
  - starzenie się populacji

  Niestety w kwestii tego ostatniego trendu podano Polskę, jako przykład społeczeństwa, które starzeje się najszybciej. Do 2030 roku 35% Polaków będzie miało powyżej 65 lat, co sprawi, że będziemy najstarszą populacją w Europie. 

Kolejnym prelegentem był Pan Jeff Hochman, Director of Technical Research, który pracuje w londyńskim City. Jako ciekawostkę warto podać, że Jeff Hochman jest często wymieniany, jako najlepszy specjalista od analizy technicznej po tej stronie Atlantyku. 

Jego wystąpienie obfitowało w wiele ciekawych informacji i analiz.

Jeden z gości zadał pytanie o inwestowanie w aktywa na rynkach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), jednak Jeff podał inną definicję tego obszaru i wytłumaczył, czy wg niego jest to atrakcyjny kierunek. Ale o tym i dużo więcej o tej prezentacji w drugiej części naszej relacji.  

21 01
Paweł
Mazur
(O autorze wpisu) W Sentemo zajmuję się zarządzaniem sprzedażą. Odpowiadam także za Instytut Rozwoju Sentemo. Lubię się rozwijać i pomagać rozwijać się innym.